آیین نامه اجرایی بیوت نورانی

یا نور…

اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکاهٍ فیها مِصْباحٌ الْمِصْباحُ فی‏ زُجاجَهٍ الزُّجاجَهُ کَأَنَّها کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ یُوقَدُ مِنْ شَجَرَهٍ مُبارَکَهٍ زَیْتُونَهٍ لا شَرْقِیَّهٍ وَ لا غَرْبِیَّهٍ یَکادُ زَیْتُها یُضی‏ءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نارٌ نُورٌ عَلى‏ نُورٍ یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشاءُ وَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ وَ اللَّهُ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلیمٌ (۳۵)
فی‏ بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فیها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ (۳۶)
رِجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَهٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاهِ وَ إیتاءِ الزَّکاهِ یَخافُونَ یَوْماً تَتَقَلَّبُ فیهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصارُ (۳۷)
لِیَجْزِیَهُمُ اللَّهُ أَحْسَنَ ما عَمِلُوا وَ یَزیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ یَرْزُقُ مَنْ یَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ (۳۸)
فعال شدن و جاری شدن ذکر به معنای اتصال هر لحظه به حق می باشد. این اتصال بواسطه دریافت اوامر و نواهی الهی از متن کتاب خدا میسر است. لازمه چنین جریانی، آسان کردن رجوع به قرآن برای افراد و انواع بهره‌مندی‌های علمی و عملی از این منبع نورانی است. برمبنای آیات سوره مبارکه نور، غایت کارگروه بیوت نورانی، جاری کردن ذکر و انس با قرآن در همه خانه‌ها و ایجاد طهارت در عملکرد خانواده‌ها می‌باشد. به گونه ای که بواسطه جریان ذکر در هر لحظه و حالی (اعم از داد و ستد و تعاملات و انواع تجارت) از یاد خدا به لهو و بیهودگی نمی افتند.
در ضمن اشاره به این نکته ضروری است که با نظر به روایت شریفه أنا و علی ابوا هذه الامت چشم انداز ذاکر شدن بیوت تا گستره تشکیل امت واحده توحیدی است.

بیوت نورانی عنوان طرحی است که توسط مدرسه قرآن و عترت علیه السلام در سطح شهر تهران، نواحی حومه و برخی از شهرستان­ها در حال اجراست و قصد دارد به حول و قوه الهی و در سایه توجهات ویژه حضرت ولی عصر عج الله تعالی فی فرجه جلسات انس و تدبر در قرآن را در کوچکترین و در عین حال مهم­ترین مکان و نهاد اجتماعی یعنی خانه و خانواده راه ­اندازی کند و به وظیفه و رسالت خویش یعنی عمومی سازی فرهنگ انس و تدبر در قرآن در عموم افراد جامعه، جامه عمل بپوشاند.

لینک دریافت آیین نامه اجرایی بیوت نورانی

۱۴۰۰/۳/۳۰ ،۱۳:۰۵:۴۷ +۰۰:۰۰مرداد ۲ام, ۱۳۹۸|