:: درباره مدرسه تفکر و تعقل ::

 

بسم الله الرحمن الرحیم


هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبينٍ (آیه دوم سوره مبارکه جمعه)

 
«آموزش و پرورش، مهمترین دستگاه مولّد ماست؛ دستگاه مولّد، نه یک دستگاه مصرف‌کننده. ما بایستی برای آموزش و پرورش مایه بگذاریم. این مایه گذاشتن، فقط پول نیست؛ پول فقط جزئی از مایه‌هایی است که باید گذاشت؛ مهمتر از پول، فکر است. بهترین و برجسته‌ترین فکرها باید بنشینند برای آموزش و پرورش طراحی کنند؛ باید فلسفه آموزش و پرورش اسلامی، واضح باشد و بر اساس این فلسفه، افق آینده آموزش و پرورش کشور روشن باشد؛ معلوم باشد ما دنبال چه هستیم و کجا می‌خواهیم برویم و بر اساس آن خط‌کشی بشود، برنامه‌ریزی بشود و راه‌ها مشخص بشود؛ ما به این احتیاج داریم. آموزش و پرورش باید از روزمرّگی بیرون بیاید؛ این اساس حرف است. »

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار معلمان سراسر کشور 1385/02/12 

 
مدرسه تفکر و تعقل یکی از مدارس چهارده‌گانه مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت علیهم‌السلام دانشگاه تهران است که بصورت تخصصی در زمینه تزکیه و تعلیم (تعلیم و تربیت کودک و نوجوان) فعالیت دارد. این مدرسه به برکت قرآن و با بهره‌گیری از سرمایه فکری و نخبگانی دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاه‌های مختلف و همچنین معلمین برجسته آموزش و پرورش، فعالیت خود را از سال 1393 آغاز کرده و اعتقاد دارد با تکیه بر معارف قرآن و فعالیت جهادی در استخراج این معارف و اجرای آنها، می‌توان به ساختاری قرآنی برای آموزش و پرورش دست یافت.

این مدرسه در تلاش است که  با قرآنی نمودن ساختار آموزش و پرورش و به تبع آن، تربیت توحیدی کودکان و نوجوانان تا رسیدن به بلوغ عقلی*، گامی مؤثر در جهت فراهم آوردن زمینه ظهور امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بردارد.

 

* بلوغ عقلی، غایت دوره سوم رشد است. از منظر منظومه رشد، مراحل رشد انسان تا رسیدن به کمال، شامل شش دوره است که غایت آنها به ترتیب، توان تکلم، توان مشورت، توان استفاده از حکم (بلوغ عقلی)، بلوغ ارتباط‌گیری و با هم بودن، بلوغ مسئولیت‌پذیری و بلوغ عبودیت و رهبری است.اهداف مدرسه تفکر و تعقل:

همان‌طور که بیان شد، هدف اصلی این مدرسه دانشجویی طراحی ساختار قرآنی برای نظام تعلیم و تربیت و تلاش برای اجرایی کردن آن است. در حال حاضر این هدف در قالب پنج محور زیر دنبال می‌شود:

1-    تربیت نیروی متخصص در حوزه تعلیم و تربیت قرآنی

2-    طراحی و اجرای ساختار آموزش مفاهیم قرآن متناسب با سطح رشد مخاطب

3-    برنامه‌ریزی برای قرار دادن آموزش قرآن به عنوان محور همه آموزش‌ها

4-    تربیت مربی قرآن و تقویت قرآنی معلمان و دبیران دروس مختلف

5-    تولید محصولات قرآنی متناسب با نیازمندی‌های دانش‌آموزان و مربیان

 

به لطف الهی مدرسه تفکر و تعقل در زمینه تولید طرح درس متناسب با اقتصائات رشدی دانش‌آموزان، دستاورد مهمی به نام طرح «فهم قرآن در دبستان و دبیرستان» داشته است. در حال حاضر بخش دبستان این طرح در یکی از مناطق آموزش و پرورش شهر تهران به طور متمرکز و در چندین مدرسه نیز به صورت پراکنده در حال اجراست و دوره‌های آموزشی مختلفی برای معلمان و مربیان در حال برگزاری است. اجرای بخش دبیرستان این طرح نیز در حال پیگیری است.

 

فعالیت‌های کنونی مدرسه تفکر و تعقل:

  1. برگزاری طرح فهم قرآن در برخی مدارس شهر تهران. 
  2. تولید محتوا برای آموزش مجازی طرح فهم قرآن در دبستان
  3. تربیت نیروی متخصص و پژوهشگر قرآنی در حوزه تعلیم و تزکیه با برگزاری دوره‌های آموزشی
  4. برگزاری جلسات ختم مفهومی قرآن (مطالعه سوره‌ها) با محور فرایند رشد 
 

پل‌های ارتباطی با مدرسه تفکر و تعقل:

 آدرس: تهران، میدان انقلاب اسلامی، خیابان کارگر شمالی، بعد از خیابان راهنما، پلاک 1437 


 

پست الکترونیکی:

 tt.school@chmail.ir


 

کانال اطلاع رسانی:
تماس با روابط عمومی:

می‌توانید از طریق تکمیل فرم زیر با روابط عمومی در ارتباط باشید:

c