کارگروه حفظ قرآن مدرسه قدر۱۳۹۸/۱۱/۹ ،۱۶:۵۶:۴۹ +۰۰:۰۰
حفظ و تدبر سور مسبحات در ماه رمضان
کارگاه‌های حفظ تدبری سوره‌ها
کارگاه مجازی حفظ تدبری
دوره تدبر ویژه حفّاظ
برنامه هفتگی دوره‌های مدرسه قدر
قبلی
بعدی
Slider

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آله و سلم و عجل فرجهم

 کارگروه حفظ در جهت فراهم نمودن بستری برای انس بیشتر با آیات و الفاظ قرآن کریم و ارائه روشی برای هم افزایی حفظ قرآن کریم و تدبّر در آن شروع به کار نموده است.

از نظر اساتید حفظ، ماهیّت حفظ تکرار است ولی از منظر آیات و روایات ماهیّت و جوهره حفظ، ذکر است. ذکری که از یک طرف عقبه آن حقایق پیاده شده در انسان است، حقایقی که انسان نسبت به آن ها علم پیدا کرده و برایش بیّن شده و از طرف دیگر به عمل و فعالیت اجتماعی انسان ختم می­شود. ذکری که مقدمه و لازمه آن علم است و غایت آن هم حفظ حقایق در جامعه است که با عمل محقّق می­شود. بنابراین حفظ قرآن به اثر کثرت و استمرار توجه به حقایقی که فرد تعلیم دیده، گفته می‌شود به صورتی که این حقایق در وجود فرد ثبت شده و مبنای عمل او قرار می­گیرد. این نوع نگاه را می توان از مجموع سوره‌های نماز حفظ قرآن، (سوره­های مبارکه یس- دخان- ملک – سجده)،  به دست آورد.

با این تعریف، حفظ از یک تعلیم آغاز و با کثرت توجه همراه و در اثر استمرار توجه، به تثبیت توجه و در واقع تثبیت ذکر منتج می­شود.

در خصوص ارتباط بین حفظ و تدبّر، الحمدلله تلاش هایی که در دو دهه اخیر در این زمینه صورت گرفته قابل تقدیر است ولی به نظر می­رسد برای هم افزایی بین حفظ و تدبّر یک حدّ فاصل نیاز است. این امر در فرمایشات مقام معظم رهبری اینگونه عنوان می­شود که حفظ می تواند تدبّر را تعمق ببخشد و از جهت دیگر فهم و درک نسبت به آیات مقوله حفظ را تسهیل می­نماید. بنابراین ما سعی داریم در حفظ تدبّری از ظرفیت تدبّر برای تسهیل حفظ و تثبیت محفوظات استفاده کنیم و از طرف دیگر از ظرفیت حفظ برای تعمیق تدبّر بهره ببریم.

این شیوه در مدرسه قدر در حال اجراست و تاثیر متقابل حفظ و تدبّر در این دوره ها کاملا مشهود است.

دو دسته مخاطب برای کارگروه حفظ مفروض است؛ یک دسته مخاطب عام که تمایل به حفظ قرآن داشته و تلاش کارگروه حفظ متمایل کردن و ایجاد انگیزه برای این افراد برای رو کردن به حفظ تدبّری است.

دسته دوم افرادی هستند که جامعه حفاظ کشور را تشکیل می‌دهند، و برای این دسته نیز دوره‌های تثبیت و بازسازی تدبّری در نظر گرفته شده است.

بیشتر

حفظ و تدبر سور مسبحات در ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم مدرسه دانشجویی قدر برگزار می‌کند: جلسات ...
ادامه ...

کارگاه‌های حفظ تدبری سوره‌ها

بسم الله الرّحمن الرّحیم اللهمّ صلِّ علی محمّد و آل محمّد کارگروه حفظ مدرسه قدر برگزار می‌کند: کارگاه‌های حفظ تدبری ...
ادامه ...
کارگاه مجازی حفظ تدبری با محوریت سوره جمعه

کارگاه مجازی حفظ تدبری

هو المَلِکِ القُدّوسِ العَزیزِ الحَکیم کارگاه حفظ تدبری با محوریت سوره جمعه به برکت مبعث پیامبر مهربانی ها، مدرسه دانشجویی ...
ادامه ...

دوره تدبر ویژه حفّاظ

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم دوره آشنایی با روش‌های تدبر ویژه ...
ادامه ...

برنامه هفتگی دوره‌های مدرسه قدر

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم برنامه هفتگی دوره‌های مدرسه قدر ...
ادامه ...