کارگروه رشد۱۳۹۹-۵-۲۰ ۱۰:۱۸:۵۱ +۰۴:۳۰
قبلی
بعدی
Slider

اللهم لَا تَجْعَلْنِي مِمَّنْ عَنِ الرُّشْدِ عَمِيَ وَ اخْتِمْ لِي بِالسَّعَادَةِ وَ الْقَبُول‏

مقدمه

يكي از موضوعات پايه در زندگي نوع انسان و نيز هر فرد و اجتماعي موضوع رشد است. اين موضوع كه از همان ابتداي خلقت و تولد هر انسان و يا هر جامعه‌اي بسيار مورد توجه است با موضوع حيات و هدايت ارتباطي تنگاتنگ دارد.

  • ميزان تكاملي كه براي انسان و جامعه او حاصل مي‌شود وابسته به ميزان رشديافتگي اوست.
  • حظّ و بهره‌اي كه انسان از زندگي و خوشي‌هاي آن دارد و يا دريافتي كه او از غيب و ملكوت مي‌كند به طور مستقيم به ميزان رشد او وابسته است.
  • دوري هر كس از هر انحراف اخلاقي، ‌اجتماعي و… به رشديافتگي او بستگي دارد.
  • رشد داراي مفهومي عظيم و البته گسترده است كه براي شناخت آن لازم است مفاهيم ديگري شناخته شود. بنابراين شناخت مفاهيم مقدماتي مرتبط با آن،‌ مي‌تواند عظمت اين مفهوم را براي ما روشن سازد.
  • رشد كلمه‌اي است كه به صورت متشابه در عرف جامعه در بين زبان‌ها و كتاب‌ها طرح مي‌شود. مفهوم رشدي كه در عرف متداول است تقريباً هيچ نسبتي با مفهوم آن در قرآن و روايات ندارد. لذا تدريج در فهم اين موضوع مي‌تواند تمايز لازم را براي مخاطب فراهم آورده و او را متوجه تحريفي كه در اين كلمه به وجود آمده است بنمايد..
  • مفهوم رشد از جمله مفاهيمي است كه نشان دهنده نگاه هستي‌شناسانه و معرفت‌شناسانه هر مكتبي نسبت به انسان است. لذا تبيين مفهوم آن به عنوان موضوعي هستي‌شناسانه و معرفت‌شناسانه ضروري به نظر مي‌رسد.
  • اگر مفهوم رشد را مانند وجود انسان داراي شئون و اجزاي مختلف معنايي تصور كنيم. براي تولد چنين انساني طي مراحلي در جنين از نطفه،‌ علقه و … ضروري است. مفهوم رشد به انساني تشبيه شده است كه از نطفه تا خروج از رحم پيوسته مفهومي به مفاهيم ديگر آن افزوده مي‌شود تا بالاخره متولد شود. در نظر گرفتن اين نكته به مخاطب كمك مي‌كند تا مفاهيم را به مطالب قبل و بعد خود پيوند بدهد. و به تدريج مفهوم عظيمي از رشد را كه در بردارنده مفاهيم بزرگ ديگري است، در درون خود حس نمايد.
  • با توجه به نکاتی كه در باب معنای رشد مطرح شد، مفهومي كه از اين كلمه با استناد به آيات و روايات برداشت مي‌شود تفاوت‌هايي با معناي عرفي آن دارد، كه لازم است حتماً مورد توجه محققين قرار گيرد.

رسالت این کارگروه آشنایی با دوره‌های رشد انسان و شاخص‌ها و مولفه‌ها و اقناع متخصصین بالادست است. شناخت مسائل مربوط به هر دوره، و پژوهش و تولید محتوا بر اساس آن، برای نهادها و مراکز آموزشی از جمله وظایف کارگروه رشد است.

ورود به صفحه معرفی منظومه رشد

بیشتر

همایش گذری بر دوره‌های رشد تفکر اجتماعی

برای دریافت نماهنگ و پاروپوینت‌های بیشتر پیرامون دوره‌های رشد می‌توانید لوح "همایش گذری بر دوره های رشد تفکر اجتماعی" را ...
ادامه ...

اصول اولیه رشد یک در خصوص مهد و پیش دبستانی- مهر ۹۸

در جلسه‌ای که با حضور متخصصان برنامه درسی پیش دبستانی صورت گرفت، اصول اولیه رشد یک در خصوص مهد و ...
ادامه ...

کارگاه طیب شناسایی-۱۷ تیر ۹۸

بررسی مفهوم طیب در سیر رشد انسان در تاریخ ۱۷ تیر ۹۸ برگزار شد به بررسی مفهوم بستر، زمینه، محیط ...
ادامه ...

اطلاع نگاشت(اینفوگرافی) منظومه رشد

منظومه رشد تفکر اجتماعی حاوی بیش از ۴۰ عنوان کتاب است که سیر ارتباط آنها با هم به صورت دایره ...
ادامه ...

کارگاه مربیان دوره دوم رشد-اسفند ۹۴

محتوای حاضر پیرامون مهارت های خیرگزینی طراحی شده که به صورت کارگاهی برای مخاطب معلم و والدین ارائه شده است ...
ادامه ...

معرفی چهار دوره اول رشد

محتوای حاضر در مورد مولفه های دوره اول و دوم، سوم و چهارم رشد تفکر اجتماعی انسان بوده و سعی ...
ادامه ...
Slider
Slider