کارگروه تفکر۱۳۹۹/۱۰/۳ ،۱۲:۴۰:۵۰ +۰۰:۰۰
قبلی
بعدی
Slider

تفکر یکی از مهم‌­ترین عناصر وجودی انسان است که مبدأ شروع حرکت انسان جهت نیل به جایگاه انسان کامل و لقاءالله می­‌باشد. در تفکر، انسان با مواجهه با نیازی در خود و وجدان آن، درصدد پاسخگویی و رفع آن برمی­آید که برای این مهم، به جست‌و‌جوی راه‌­های مختلف می‌پردازد که نهایتا با رجوع به حق و دریافت پاسخ متناسب با نیاز و سوال خود، حقیقت یا قانون مورد نیاز را دریافت و فهم کرده و آن را وارد حوزه عمل می­‌گرداند.

در قرآن و روایات نیز تفکر به عنوان یکی از موضوع‌­های کلیدی در حوزه انسان مطرح شده است. این موضوع در آموزه‌­های قرآنی و روایی با بیان‌­های مختلفی مطرح شده است که پایه کلیه آموزش‌­ها در انسان می­باشد.

 آنچه در مجموع در رابطه با این موضوع فهمیده می­‌شود آن است که تفکر عطیّه­‌ای است به انسان، که سبب تمایز او با دیگر موجودات می‌­شود. از این رو، مطالعه و بررسی موضوع تفکر سبب کشف این قوه و استفاده بهتر و بیشتر از آن در مسیر رشد و تعالی انسان خواهد بود.

کارگروه تفکر با دغدغه مطالعه و پژوهش پیرامون معنای تفکر، مراتب تفکر، انواع تفکر، تأثیر تفکر در مراحل مختلف رشد انسان و… تشکیل شده است تا بتواند در حوزه تفکر، به حول و قوه الهی و طیّ برنامه‌­ای مدوّن، به تولید آثار پژوهشی در سطوح بنیاد‌ی‌ و مهارتی و نیز برگزاری کارگا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌­ها و دوره­های تخصصی در دانشگاه‌­ها و دیگر محافل علمی، بپردازد.

از جمله کتبی که در مرحله ابتدایی، در سیر مطالعاتی کارگروه تفکر مورد بررسی و مطالعه قرار می‌­گیرند شامل کتاب تفکر نفس، تفکر قرآنی، تفکر بنیادی، تفکر پرسشی و سوال، تفکر مشاهده­ ای، تفکر شنیداری و تفکر اجتماعی بوده که همگی از آثار پژوهشی مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت(ع) می­‌باشند که با رویکرد تحول در حوزه علوم انسانی مبتنی بر قرآن و روایات، پژوهش و نگاشته شده­‌اند.

بیشتر

طرح جشن تکلیف دختران با رویکرد تفکری-شناختی

بسم الله الرحمن الرحیم جشن بزرگ طلیعه بندگی کارگروه تفکر از بسته جشن تکلیف تفکری-شناختی خود رونمایی می کند. طراحی ...
ادامه ...

کارگاه‌های مجازی «نورانی شویم»: آشنایی با ۵ کتاب از «منظومه تفکر از منظر قرآن» – از هفته دوم اسفند به مدت پنج هفته

با سلام خدمت همه بزرگواران مربیان نوجوانان در مدارس و مساجد اساتید دانشگاه دانشجو معلم های دانشگاه فرهنگیان فعالان مدرسه ...
ادامه ...

عضویت در کارگروه تفکر

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد کارگروه تفکر با سلام و عرض ...
ادامه ...

فایل‌های صوت و تصویر کارگاه راه‌های آسمان۱

تفکر مشاهده ای: تصاویر قسمت اول: تصاویر قسمت دوم: صوت‌های قسمت سوم: صدای بارش باران صدای جریان آب در رودخانه ...
ادامه ...

شنیدنی ها و ناشنیدنی ها

این بسته در همایش لباس نمایش داده شده است. این بسته شامل ۴ پاورپوینت است از جهت اینکه بهترین لباس ...
ادامه ...

نماهنگ مدل شب و روز در هستی و نسبت آن با نقش زن و مرد در خانواده

این نماهنگ در همایش خانواده به نمایش درآمده است. به وسیله تمایز در شب و روز به تمایز زن و ...
ادامه ...
Slider
Slider
Slider